Breaking News
 |  | 

Nie tylko finanse

Dobra organizacja prac murarskich

img-responsive

Zarówno domowe prace murarskie jak i wszelkie inne przebiegające przy budynkach wykonywanych w technologiach tradycyjnych, muszą być wykonywane zgodnie z zasadami sztuki murarskich, które są niezmienne od wielu lat. Taka stałość zasad i wykonywanych czynności nie oznacza jednak, że przebieg prac zawsze wygląda dokładnie tak samo. Pojawiają się pewne różnice wynikające przede wszystkim z różnych wymiarów elementów murowych oraz stosowania nowoczesnych systemów ściennych.

Odpowiedni dobór zaprawy

Dobra organizacja prac murarskich wymaga nie tylko zaplanowania poszczególnych etapów prac, ale również zgromadzenie niezbędnych materiałów. Jednym z najważniejszych jest zaprawa – to właśnie od jej doboru uzależnione jest powodzenie przebiegu prac murarskich. Zaprawa zastosowana przy pracy powinna być dokładnie taka, jaka została uwzględniona w projekcie budowlanym. Musi być całkowicie dostosowana do zastosowanych w konstrukcji ściany materiałów. Dzięki temu można zniwelować problemy wnikające z bardzo różnej przyczepności stosowanych materiałów. Wbrew pozorom stosowanie uniwersalnych zapraw nie jest korzystnym rozwiązaniem, lepiej dobierać je mając na względzie dostosowanie ich to stosownych elementów budowlanych.
W przypadku zaprawy murarskiej warto zastanowić się także nad tym, czy wybrać beton z betoniarki czy może gotową mieszankę z budowlanego marketu? Gotowa mieszanka choć droższa, jest znacznie szybsza w przygotowani – wystarczy zmieszać ją z odpowiednią ilością wody. Takie rozwiązanie będzie najlepsze przede wszystkim przy wykonywaniu prac o niewielkim zakresie. W przypadku bardziej obszernych i zaawansowanych prac murarskich, dla zwiększenia efektywności pracy warto zastanowić się nad skorzystania z oferty jednej z wielu firm, oferujących beton z dowozem na plac budowy.

Istotna rola pogody

Prace budowlane związane z murowaniem należy wykonywać z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych. Nie tylko należy wybierać dni suche i bezdeszczowe, ale również mieć na względzie panującą na zewnątrz temperaturę, która powinna być nie niższa niż 5°C, ale też nie wyższa niż 25°C . Warto przy tym zaznaczyć, że podane granice temperatur obowiązują nie tylko w stosunku do powietrza, ale również temperatury powierzchni zastosowanych bloczków. Ponadto dla zachowania skuteczności łączenia poszczególnych elementów budowlanych należy pamiętać o ochronie zaprawy przed nasłonecznieniem. W przypadku prac w granicach najniższych temperatur warto zdecydować się na zastosowanie zimowej zaprawy, o nieco innym składzie i działaniu.

O czym należy pamiętać w czasie prac murarskich?

Murowanie musi być prowadzone według określonych zasad, a każdy i zaniechanie wykonanie pewnych czynności może doprowadzić do osłabienia i niestabilności wykonywanej konstrukcji. W czasie wykonywania prac murarskich należy bezwzględnie pamiętać o:
– uwzględnieniu ograniczeń wykonawczych (dotyczy to wyłącznie w sytuacji niestandardowego murowania);
– wykonywaniu prac zgodnie z powstałym wcześniej projektem;
– zebraniu wszystkich niezbędnych narzędzi, które są niezastąpione przy pracach murarskich;
– zachowaniu właściwego kierunku murowania poszczególnych elementów;
– prawidłowym wykonywaniu szalunków.
Murowanie jest czynnością, która bardzo często ściśle przebiega według zaplanowanego schematu, dzięki czemu prowadzone prace są efektywne, a ich wyniki trwałe i solidne.

dobra-organizacja-prac-murarskich

ABOUT THE AUTHOR