Breaking News
 |  | 

Nie tylko finanse

Zabudowany balkon – czy warto?

img-responsive

Balkon to coś bardzo pożądanego wśród mieszkańców bloków. Daje im możliwość wypicia porannej kawy na świeżym powietrzu czy też rozwieszenia prania, by wysuszyło się na słońcu. Niektórzy decydują się jednak zabudować balkon, chcąc zamontować tam np. szkło akrylowe. Jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania?

Dlaczego warto zabudowywać balkon?

Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Ma wiele zalet, które zostały docenione przez wielu właścicieli mieszkań w blokach i kamienicach. Zamontowana na balkonie osłona chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed brudem i hałasem. Z takiego balkonu można korzystać przez cały rok, a nie tylko w miesiącach letnich. Ochronę przed kurzem, pyłem i nadmiernym hałasem najbardziej docenią zaś mieszkańcy budynków zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach. Szkło akrylowe czy poliwęglan stanowią też doskonałe dodatkowe zabezpieczenie przed spadnięciem z balkonu małych dzieci lub zwierząt. Taka osłona zapewnia wyższy stopień bezpieczeństwa niż zwykłe barierki. Zabudowa zmniejsza też straty ciepła w mieszkaniu, a jeśli dodatkowo zdecydujemy się na wyburzenie ściany, zyskamy efekt powiększenia przestrzeni. Co więcej, decydując się na taki krok, z pewnością podnosimy poziom prywatności podczas przebywania na balkonie. Zanim jednak przystąpimy do prac, warto swoją decyzję przemyśleć, biorąc pod uwagę porady z dwóch kolejnych akapitów, w tym porównanie, jak zamontowane na balkonie radzą sobie pleksa przezroczysta oraz poliwęglan.

Minusy zabudowanego balkonu

Każda tak duża zmiana niesie za sobą też pewne mniej pozytywne aspekty. Nie da się ukryć, że zabudowując balkon, utracimy możliwość spędzania na nim czasu na świeżym powietrzu. Nawet jeśli szyby będą się otwierać, do wnętrza i tak będzie dochodziło mniej wiatru czy słońca. Należy też pamiętać, że zabudowa balkonu jest na tyle poważną ingerencją w budynek, że wymaga uzyskania pozwolenia od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Nie można podjąć takiej decyzji i zacząć działać na własną rękę.

Szkło akrylowe czy poliwęglan – jakiego materiału użyć?

Dwa materiały brane często pod uwagę, jeśli chodzi o zabudowywanie balkonów to szkło akrylowe (inaczej mówiąc pleksa przezroczysta) oraz poliwęglan lity. Należą one do tworzyw sztucznych. Oba materiały przepuszczają ponad 90% światła, wizualnie są więc niemal nie do odróżnienia od szkła. Cechują się jednak większym od tego surowca stopniem trwałości. Co więcej, są odporne na promieniowanie UV (w przypadku poliwęglanu należy jedynie zwrócić uwagę, czy został pokryty specjalną warstwą ochronną). Czy szkło akrylowe i poliwęglan sprawdzą się jednak na balkonie jednakowo dobrze? Jeśli chodzi o zastosowanie zewnętrzne, zdecydowanie lepszym wyborem będzie poliwęglan. Pleksa przezroczysta z czasem zaczyna bowiem żółknąć. Jest to jednak znakomity materiał na wszelkie przeszklenia montowane wewnątrz pomieszczeń, gdzie nawet po wielu latach zachowuje swoją przezroczystość i wysoki stopień estetyki.

zabudowany-balkon-czy-warto

ABOUT THE AUTHOR