Breaking News
 |  | 

Finanse i biznes

Na czym polega księgowość online?

img-responsive

Internetowa księgowość jest dziś najwygodniejszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy prowadzą firmę. Dodatkowo przedsiębiorcy częściej wybierają takie rozwiązanie niż usługi tradycyjnych biur rachunkowych. Zastosowanie coraz nowocześniejszych technologii pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy – nie trzeba płacić księgowej. Jak wobec tego działa księgowość online i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Księgowość online vs tradycyjna

Księgowość internetowa z roku na rok zyskuje popularność wśród małych i średnich firm oraz samozatrudnionych. Wynika to z tego, że przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi prowadzenia biznesu i chcą mieć kontrolę nad jego każdym aspektem. Często pojawiają się głosy, że kontakt z księgową ogranicza się do dostarczenia faktur, wypełnienia Książki Przychodów i Rozchodów i sporządzaniu deklaracji podatkowych i przesyłaniu ich do urzędów. Część przedsiębiorców może robić to samodzielnie. Program do fakturowania instaluje się na komputerze z dostępem do internetu i już można działać. Warto jeszcze wspomnieć, że obecnie na rynku istnieją dwie możliwości prowadzenia internetowej księgowości. Jest to aplikacja online oraz ogólnopolskie biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji online. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać jedną z dwóch opcji.

program do fakturowania

Jak prowadzić księgowość samodzielnie?

Dzięki narzędziom oferowanym przez wFirma wystawianie faktur, obliczanie podatku, generowanie KPiR czy rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest niezwykle łatwe. Ogromną zaletą aplikacji do księgowania jest to, że wykonują one szereg działań automatycznie, np. dostosowują wszystkie zmiany do aktualnych przepisów. Każdy miesiąc wygląda niemal identycznie i obejmuje:

  • wystawianie faktur,

  • opłacanie należności do ZUS-u,

  • dodawanie kosztów,

  • drukowanie Książki Przychodów i Rozchodów, rejestrów VAT, ewidencji, które generują się w aplikacji online automatycznie,

  • składanie deklaracji podatkowych,

  • opłacanie podatków,

  • najlepsze programy do księgowości internetowej zapewniają kontakt z księgowymi

Podsumowanie

Księgowość online jest alternatywą dla standardowego biura rachunkowego, ale należy wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, ponieważ wymaga poświęcenia czasu i zaangażowania. Ktoś, kto woli całą swoją energię skupić na biznesie i rozwoju firmy powinien korzystać z usług zawodowych księgowych. Ta opcja ma także tę zaletę, że w razie potrzeby przedsiębiorca jest reprezentowany przez wybranego księgowego np. przed Urzędem Skarbowym.

na-czym-polega-ksiegowosc-online

ABOUT THE AUTHOR