Breaking News
 |  | 

Finanse i biznes

Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce

img-responsive

Specjalne Strefy Ekonomiczne to części kraju, w których prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się na korzystniejszych warunkach. W Polsce jest 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych – wybrane omawiamy poniżej.

Specjalne Strefy Ekonomiczne i preferencyjne warunki dla przedsiębiorców

Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonują w Polsce na podstawie ustawy z 1994 roku. W obrębie każdej może być też kilka albo kilkanaście mniejszych podstref. Wiele z nich to tereny pożądane przez deweloperów realizujących nieruchomości komercyjne – jak m.in. magazyny na wynajem w Warszawie, Łodzi czy okolicach Katowic.

Co wyróżnia Specjalne Strefy Ekonomiczne?

Każdą taką strefę wyróżnia m.in. bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna (drogowa, kolejowa, lotnicza, morska – zależnie od regionu) i połączenie komunikacyjne zarówno z centrum danego miasta, jak i innych regionów. Poza tym atutem jest też dostępność pracowników fizycznych oraz kadry z konkretnymi kwalifikacjami.

Na terenach SSE jest też duży wybór obiektów – jak magazyny do wynajęcia w Warszawie i miastach sąsiadujących, w Katowicach, we Wrocławiu czy na Pomorzu. To z kolei napędza dalszy rozwój gospodarki danego regionu.

Niższe podatki i inne korzyści działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Specjalne Strefy Ekonomiczne są atrakcyjne dla polskich oraz zagranicznych inwestorów. Podstawową zachętą do prowadzenia i rozwijania działalności na tych terenach są dla nich niższe podatki.

W wybranej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mogą obowiązywać nawet zwolnienia z podatku dochodowego. Jeśli szukasz powierzchni magazynowych w Warszawie czy pod Wrocławiem, sprawdź, czy jest tu możliwe rozwinięcie działalności na preferencyjnych warunkach.

Korzyści z prowadzenia działalności na terenie wybranej SSE jest dużo więcej. To również łatwy dostęp do kadry pracowniczej oraz siły roboczej, wciąż rozwijana infrastruktura, a także uproszczone procedury.

SSE i kolejne inwestycje w planie

Wyodrębnianie w Polsce Specjalnych Stref Ekonomicznych wiązało się z licznymi plusami i wymiernymi korzyściami dla przedsiębiorców, a tym samym przyczyniło się do rozwoju wielu regionów. Dzięki powołaniu SSE zrealizowano liczne inwestycje w różnych miastach – jak powierzchnie magazynowe do wynajęcia w Warszawie, parki logistyczne pod Wrocławiem, hale produkcyjne w Katowicach czy mniejsze obiekty komercyjne w Poznaniu. Cały czas powstają też kolejne inwestycje, nie tylko na terenach tzw. Wielkiej Piątki, ale też w do tej pory mało popularnych destynacjach.

 

specjalne-strefy-ekonomiczne-w-polsce

ABOUT THE AUTHOR