Kontrola jakości towaru w Chinach – Czy warto?
Kontrola jakości to kluczowy proces podczas całego przebiegu związanego z produkcją i importem towarów. Umożliwia ocenę wytworzonych artykułów i ich zgodność z przyjętymi normami. Dowiedz się, na czym polegają poszczególne etapy inspekcji, i co jako importer możesz zrobić, aby mieć pewność, że jakość zamówionych produktów będzie satysfakcjonująca.
Kontrola przed produkcją
Jest to etap początkowy kontroli, który zaczyna się w momencie wyboru fabryki, z której klient decyduje się importować towar. Pamiętaj, aby najpierw zweryfikować chińskiego kontrahenta, a następnie zorganizuj kontrolę przed produkcją. Weryfikacja przed produkcją pozwala sprawdzić, czy fabryka jest gotowa i odpowiednio dostosowana do wyrobu jego produktu. Inspekcji zostają poddane materiały, z których zostanie wykonany produkt. Z racji tego, że w Chinach popularnym rozwiązaniem jest zamiana surowców na tańsze, warto na tym etapie ustalić czy są one odpowiednie, czy może warto poprosić o ich zmianę. Pozwoli to zaoszczędzić wielu nieporozumień oraz mieć większy wgląd w proces produkcyjny.
Kontrola w czasie produkcji
Jest to prawdopodobnie najważniejszy etap kontrolny, a niestety przez wielu bagatelizowany. Inspekcja ta ma miejsce we wczesnej fazie produkcji. Można podczas niej ustalić, czy wszystko idzie zgodnie z planem, i czy jakość artykułów jest zadowalająca. W tym momencie jest również szansa na dostrzeżenie ewentualnych wad i poprawienie ich.
Kontrola po zakończonej produkcji
Gdy już wszystkie produkty zostaną wytworzone w fabryce i większość z nich jest zapakowana, przychodzi czas na ich kontrolę przed wysyłką do importerów. W tym celu wybiera się losową partię towaru i poddaje testom. Stosuje się do tego narzędzie AQL (Acceptance Quality Limit, czyli dopuszczalny limit jakości). W praktyce jest to raczej statystyczne narzędzie, które pozwala na zorientowanie się, ile próbek należy poddać sprawdzeniu, oraz jaka jest granica między akceptacją a odrzuceniem wadliwych produktów.
Kontrola podczas załadunku towaru
Nie jest to praktyka szeroko stosowana, jednakże zdarza się, gdy produkt ma być ułożony w szczególny sposób w kontenerze. Umożliwia także skontrolowanie załadowanego towaru – czy jego ilość jest prawidłowa i czy została zapakowana w wystarczająco bezpieczny sposób. Jako że jest to końcowy proces kontrolny, weryfikowane są również wszelkie dokumenty pozwalające na wysyłkę, a co za tym idzie, zostaje sporządzony szczegółowy raport zawierający dane o rodzaju i ilości ładunku oraz sposobie jego rozmieszczenia w kontenerze.
Co warto wiedzieć o kontroli jakości?
W dzisiejszych czasach istnieją wyspecjalizowane firmy, którym możemy zlecić ocenę towarów i produktów w miejscu ich powstania. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie od producenta dokumentacji z poszczególnych etapów produkcji, czyli na przykład zdjęć poglądowych oraz próbek. Pamiętaj, że wiedza o etapach kontroli produktów importowanych z Chin jest potrzebna, aby nie paść ofiarą oszustwa i być jak najbardziej zadowolonym z transakcji.
Dowiedz się też, jak zorganizować transport z Chin!
Najnowsze komentarze