Breaking News
 |  | 

Biznes

Regały paletowe w magazynach na miarę XXI wieku

img-responsive

Współczesne rozwiązania magazynowe, stworzone zostały w celu usprawnienia procesów związanych z obsługą ładunku. Tworzenie wysokiej jakości przestrzeni magazynowej na podstawie nowoczesnych technologii, np. regały paletowe, jest ważne nie tylko ze względu na szybszy czas obsługi ładunku. Istnieje szereg innych korzyści, które dziś omówimy.

Łańcuch dostaw na miarę XXI wieku – dziś logistyka wygląda inaczej niż 30 lat temu

Polski przemysł przez lata zorientowany był w znacznej mierze, na rynek wewnętrzny i rynki wschodnie. Kiedy przyszła pora skonfrontować się z konkurencją dostosowaną do zachodnich standardów, zaczęły pojawiać się pewne nowe standardy ukazujące pewne niedostatki w naszych łańcuchach dostaw. Współczesny przemysł jest przede wszystkim elastyczny, gotowy do bieżącego dostosowywania się do potrzeb rynkowych. W dobie aktualnych kryzysów, mamy do czynienia z wyjątkową niestabilnością łańcuchów dostaw, co jeszcze mocniej uwypukla każde niedopatrzenie w obsłudze ładunków. By móc świadczyć usługi z równym i wyższym standardem jakości, konieczne jest znaczne zmodyfikowanie dotychczasowej przestrzeni magazynowej i dostosowanie jej do aktualnej sytuacji. W polskich magazynach nie ma miejsca na skrajne niedopatrzenia, takie jak przechowywanie ładunku na podłodze i przenoszenie go za każdym razem, gdy konieczne jest dostanie się do konkretnego produktu. W polskich magazynach jest za to miejsce na jeszcze większą dbałość o normy BHP, bezpieczeństwo samego ładunku, uproszczenie inwentaryzacji i stworzenie warunków do błyskawicznej obsługi towaru. A w osiągnięciu tego pomogą nowoczesne rozwiązania magazynowe, takie jak regały paletowe.

Czym są regały paletowe i jaka jest ich funkcja w nowoczesnym środowisku magazynowym?

Regały paletowe, to systemy magazynowania ładunków, które dostosowane są do obsługi euro palet o standardowych wymiarach 1200 x 800 mm. Co prawda, istnieje możliwość dostosowania ich do dowolnego zbitego ładunku, poprzez modyfikację szerokości półek, bądź też umieszczenie na nich siatki. Tego typu konstrukcje mogą osiągać do 10 metrów wysokości (a nawet więcej, jeśli istnieje techniczne uzasadnienie) przy nośności 200 kg, do 2000 kg na paletę. Te parametry techniczne sprzyjają wykorzystaniu tego typu rozwiązań w magazynach dedykowanych sektorowi spożywczemu, automotive, chemicznemu i wielu innych branżach. Warto mieć też na uwadze fakt, że systemy magazynowania, można łączyć, w niektórych magazynach możemy mieć do czynienia z kilkoma typami regałów paletowych lub innych regałów.

Regały wjezdne, szczególny typ regałów paletowych – proste rozwiązania mają jeszcze wiele do zaoferowania

Tak proste, mogłoby się wydawać, rozwiązania, jak regały paletowe, mogą oferować bardzo ciekawe możliwości, jeśli dostosowane zostaną stricte do potrzeb danego sektora rynkowego. Przyjrzyjmy się np. regałom wjezdnym. Te znakomicie radzą sobie w sytuacji, gdy chcemy zagospodarować daną przestrzeń w 100%. Gdy zdecydujemy się na nie, możemy składować produkty w kilku rzędach położonych wzdłuż do siebie. Przekłada się to na ograniczenie przestrzeni do obsługi ładunku, w magazynie gdzie jest alejek.

Redukując liczbę alejek, możemy przechowywać więcej towaru na tej samej powierzchni. Jednocześnie, regały paletowe tego typu niekoniecznie sprawdzą się w sytuacji, gdy nasz magazyn, zajmuje się obsługą szerokiego zakresu różnych ładunków. Wówczas lepiej postawić na konwencjonalne regały do składowania palet.

To pokazuje, że skuteczność systemu magazynowania produktów zależy od przemyślanego projektu, który odpowiada na indywidualne potrzeby danej przestrzeni. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru firmy, która będzie zajmowała się dostosowaniem naszego magazynu do standardów obowiązujących w XXI wieku. Ważne, by nasi partnerzy mieli odpowiednie doświadczenie w tworzeniu zróżnicowanych i skutecznych systemów przechowywania i obsługi ładunku.

regaly-paletowe-w-magazynach-na-miare-xxi-wieku

ABOUT THE AUTHOR