Breaking News
 |  | 

Biznes

Która drukarka drukuje najtaniej?

img-responsive

Wybór odpowiedniej drukarki nie należy do łatwych zadań, szczególnie jeśli pod uwagę bierzemy koszty eksploatacji. Wiele osób na tym etapie zastanawia się, która drukarka drukuje najtaniej. Czy to drukarka laserowa, czy jednak drukarka atramentowa? W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę najlepszą pod względem kosztów.

Jaka drukarka jest najtańsza w eksploatacji?

Powszechnie znana zasada mówi, że im mniej zapłacimy za drukarkę, tym droższa będzie jej eksploatacja. I jest w tym sporo prawdy. I choć w sklepach znaleźć można wiele bardzo tanich drukarek, często zdarza się, że koszty wymiany ich materiałów eksploatacyjnych są porównywalne z ceną samego urządzenia. Przyjrzymy się tej kwestii bardziej szczegółowo.

Koszty drukowania w drukarkach laserowych

Zacznijmy od drukarek laserowych. Drukarki te charakteryzują się wysoką wydajnością i szybkością pracy, co sprawia, że idealnie sprawdzają się do użytku zarówno w niewielkim biurze, jak i w domu. Ceny materiałów eksploatacyjnych – w tym przypadku jest to toner do drukarki laserowej, są dość wysokie. Jednak koszty eksploatacji zmniejszają się proporcjonalnie do ilości wydrukowanych stron. Dzieje się tak dlatego, że toner do drukarki posiada większą pojemność niż wkład atramentowy, co oznacza, że przy jego użyciu można drukować dłużej lub w dużych ilościach.

Warto jednak mieć na uwadze, że siła drukarek laserowych tkwi w drukowaniu tekstów. Litery po wydrukowaniu są niezwykle wyraźne, dzięki czemu ważne dokumenty są łatwe do odczytania. Tańsza drukarka laserowa nieco gorzej radzi sobie w przypadku drukowania obrazów i zdjęć, ponieważ narzędzie to pracuje z nie więcej niż czterema kolorami (zdarzają się wyjątki), w przeciwieństwie do drukarek atramentowych.

Koszty drukowania w drukarkach atramentowych

Z kolei drukarki atramentowe są tańsze w eksploatacji, ponieważ wykorzystywane w nich tusze są znacznie tańsze niż tonery do drukarki laserowej. Jednak, drukarki atramentowe są mniej wydajne – im więcej drukujemy, tym koszt jednej wydrukowanej strony wzrasta, a ich praca jest nieco wolniejsza. Jeśli jednak najczęściej drukujemy grafiki i obrazy, drukarka atramentowa sprawdzi się najlepiej. Co więcej, drukarki te zużywają mniej prądu niż drukarki laserowe, ponieważ te drugie podczas drukowania generują ciepło, co jednoznacznie przyczynia się do większego zużycia energii elektrycznej.

Jeśli chcemy obniżyć koszty użytkowania zarówno drukarki atramentowej, jak i wspomnianej wcześniej drukarki atramentowej, warto zdecydować się na ekonomiczne zamienniki oryginalnych wkładów i tonerów. Należy je jednak pozyskiwać od sprawdzonych dostawców, dzięki temu jakość i wydajność drukowania będą wysokie.

Podsumowanie

Zatem jaka drukarka jest najtańsza w eksploatacji? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujemy drukarki do dużej ilości druków w krótkim czasie, drukarka laserowa jest najlepszym wyborem. Jeśli jednak drukujemy mniej i szukamy ekonomicznej opcji, najlepsza będzie drukarka atramentowa. Warto także wziąć pod uwagę, czy potrzebujemy głównie czarno-białych czy kolorowych wydruków. Niezwykle ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby lub potrzeby swojej firmy i zdecydować się na drukarkę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Można sprawdzić oferty sklepów specjalistycznych i poszukac w nich porady, jednym z takich miejsc jest np. sklep 123drukuj.pl Warto podjąć przemyślana decyzję, gdyż tego rodzaju sprzęt służyć nam będzie przez conajmniej kilka lat.

ktora-drukarka-drukuje-najtaniej

ABOUT THE AUTHOR